اصلاح طرح لبخند:

لبخند زیبا یکی از مهم­ترین عواملی است که در ایجاد و حفظ اعتماد به­ نفس افراد نقش بسزایی داشته و سبب جذابیت چهره هر فرد می­ گردد. مجموعه درمان­ های مختلف دندان­ پزشکی که به اصلاح لبخند یا به ­عبارت دقیق­ تر اصلاح طرح لبخند می­ انجامد توسط دندانپزشک متخصص و با استفاده از به ­روزترین تجهیزات و به­ صورت تخصصی ارائه می­ شود.

برای اصلاح لبخند هر فرد نکات منحصر به ­فردی وجود دارد که سبب می­ شود درمان هر فرد متناسب با نوع ناهنجاری همان فرد انجام شود.

 

نکات مهم در اصلاح طرح لبخند:
 • تأثیر طول دندان­ها در زیبایی لبخند فرد:
  به­ طور طبیعی و به­ مرور زمان، دندان­ ها دچار سایش تدریجی می ­شوند که می­توان با مراجعه به کلینیک ­های دندان­پزشکی برای افزایش طول دندان­ ها اقدام کرد. تحقیقات نشان می ­دهد، دندان­ های یک دست و متناسب، سبب شده افراد چهره جوان­ تری داشته ­باشند و در مقابل، افرادی که لبخند لثه ­ای و دندان ­های کوتاهی دارند نیز مسن ­تر به­ نظر می ­رسند.
 • تناسب دندان ­ها و ارتباط آن با زیبایی طرح لبخند:
  در طراحی لبخند، تناسب دندان ­ها اهمیت فراوانی دارد که در این میان، هم­ اندازه بودن دو دندان وسط یا سانترال، بدون فاصله بودن و عدم روی­ هم افتادگی آن­ها بسیار حائز اهمیت می ­باشد. علاوه بر این، دو دندان سانترال باید نسبت به سایر دندان­ ها بلندتر نیز باشند.
 • رنگ دندان و ارتباط آن با زیبایی لبخند فرد:
  عوامل مختلفی مانند دود سیگار، ترکیبات قهوه، نوشیدنی­ های قندی، برخی داروها و ….. سبب زرد شدن و یا تغییر رنگ دندان ­ها می­گردد. روش­ های متعددی در درمان اصلاح طرح لبخند، سبب بازگرداندن رنگ اصلی دندان می­گردد.
اصلاح طرح لبخند در چه مواردی کاربرد دارد؟

دلایل متفاوتی برای انجام اصلاح طرح لبخند وجود دارد که از مهم ­ترین آن­ها می ­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان بیماری­ های لثه
 • انجام کارهای زیبایی برای جوان ­تر نشان دادن چهره: از جمله مواردی که می­ توان برای ترمیم زیبایی هر فرد اشاره کرد شامل ترمیم شکستگی دندان، ترمیم فاصله دندانی، ترمیم بی­ دندانی، اصلاح دندان­ های نامرتب، اطلاح دندان ­های کوتاه و درمان لبخند لث ه­ای می­باشد.
 • درمان پوسیدگی ­ها
 • تنظیم نسبت لثه

طراحی لبخند دیجیتال

 

طراحی لبخند دیجیتال (Digital Smile Design):

طراحی لبخند دیجیتال یا DSD، روشی است که با به ­کارگیری پارامترهایی مانند فرم صورت یک فرد، ارتفاع صورت، گوشه ­های لب و برخی داده ­های دیگر، قبل از شروع درمان می­تواند نتیجه را به ­شما نشان دهد.

روش­ های اصلاح طرح لبخند: اصلاح طرح لبخند، روش ­های متفاوتی دارد که با توجه به نوع ناهنجاری ­های هر فرد می­ توان یکی از روش­ ها و یا تلفیقی از آن­ها را به هر فرد پیشنهاد داد. این روش­ها شامل موارد زیر می­باشد:

 • ارتودنسی: اصلاح دندان­ های نامرتب، فواصل دندانی، ناهنجاری­ های دندانی و … با روش ارتودنسی درمان و ترمیم می­گردند که طول درمان آن با توجه به شرایط مختلف افراد بین 6 تا 36 ماه متغیر است. ارتودنسی بهترین روش درمانی برای رفع مشکل فاصله دندانی بوده که با ایجاد فشار تدریجی و آرام، سبب می­ شود دندان ­ها به­ هم رسیده و فاصله بین آن­ها پر شود.
 • ایمپلنت: بی ­دندانی، علاوه بر تأثیر بر زیبایی چهره فرد، سبب کاهش اعتماد به ­نفس بیمار نیز می­گردد که باید سریعاً درمان و جای خالی ان پر گردد. برای درمان بی­ دندانی در اصلاح طرح لبخند راه­ حل ­های مختلفی وجود دارد که مهم­ترین و بهترین آن­ها روش ایمپلنت دندانی است.
 • لمینت: در مواردی که دندان­پزشک، استفاده از ونیر کامپوزیت را برای اصلاح طرح لبخند بیمار مناسب تشخیص ندهد، استفاده از لمینت ­های سرامیکی که در لابراتوار ساخته می­ شوند را پیشنهاد می­ دهد.
 • کامپوزیت: در روش­ های جدید پر کردن دندان از مواد کامپوزیتی هم ­رنگ دندان استفاده می­شود که در مقایسه با نوع قدیمی آن (آمالگام) که به­ رنگ فلز بود، با رنگ دندان تفاوت چندانی نداشته و در ظاهر فرد زیبایی بیشتری دارد.
 • بلیچینگ: روشی بسیار متداول در اصلاح تغییر رنگ دندان
 • لیفت لثه: لیفت لثه یا به عبارتی کانتورینگ لثه، نوعی جراحی غیرضروری و زیبایی محسوب شده که در آن خط لثه اصلاح شده و تغییر شکل می­ یابد. در این جراحی، بافت لثه برداشته شده و در صورت وجود پس روی لثه، بافت موردنظر بازسازی و ترمیم می­گردد.

جراحی فک برای طراحی لبخند: جلو یا عقب بودن فک در افراد، علاوه بر نازیبایی لبخند، فرم صورت را نیز نامتناسب می­کند که به ­منظور جابه ­جایی استخوان فک و ایجاد تناسب در چهره، باید از جراحی فک استفاده شود. در این دسته از بیماران، قبل و بعد از جراحی فک، نیاز است تا فرد تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته و برای عمل آماده شود. این نوع درمان که تلفیقی از جراحی و ارتودنسی است، ارتوسرجری نامیده می­شود.

کاشت دندان یا ایمپلنت در اصلاح و درمان طرح لبخند: ایمپلنت یا کاشت دندان برای پر کردن جای خالی دندان ­های ازدست رفته کاربرد دارد که دندانپزشک با توجه به ناهنجاری بیمار و جهت اصلاح طرح لبخند، ایمپلنت مخصوص فرد را انتخاب و جای­گذاری می ­کند.

کامپوزیت یا لمینت؟

ونیرهای دندانی جهت رفع نواقص ظاهری دندان ­ها استفاده می ­شوند. استفاده از این روش در افرادی که دارای دندان­ هایی با مینای فرسوده، شکسته و یا ترک ­خورده هستند، توصیه می­شود. علاوه ­براین، گاهی می­ توان نامرتب بودن دندان ­ها را نیز با ونیرهای دندانی پوشش داد. ونیر دندان لایه نازکی از جنس کامپوزیت و یا سرامیک است که بر روی دندان قرار گرفته و سفیدی و شفافیت را به دندان بازگردانده و در اصلاح طرح لبخند بسیار کاربردی می­ باشد.

یکی از گزینه ­ها برای داشتن لبخندی زیبا، ونیرهای پرسلن (سرامیکی) بوده که در مقایسه با بسیاری از روش­ های مورد استفاده در اصلاح طرح لبخند، مقرون به ­صرفه می ­باشد اما با این وجود، در مقایسه با ونیر کامپوزیت، هزینه بیشتری دارد. در این روش با توجه به الزامی بودن تراشیدن بخش مختصری از مینای دندان و قالب­ گیری و ساخت سرامیک در لابراتوار، صرف زمان و هزینه بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت به ­بیمار تحمیل می­ شود. در روش استفاده از ونیر سرامیکی، دندانپزشک پس از تراشیدن حدود نیم میلی­متر از مینای دندان و تنظیم دندان ­ها، قالب ­گیری انجام داده و آن را به لابراتوار ارسال کرده تا سرامیک­ هایی که طیف رنگی مشابهی با دندان طبیعی بیمار دارد، برای درمان وی ساخته شود. در نهایت این سرامیک­ ها با چسب مخصوصی روی دندان بیمار قرار می­گیرد.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت دندان: فیسینگ کامپوزیت جهت اصلاح طرح لبخند در افرادی که دندان­ های شکسته و یا لب­پر شده دارند، بسیار کاربردی است. علاوه ­بر این، با این روش می­ توان برای از بین بردن فضای خالی بین دندان­ ها نیز استفاده کرد. در این روش، جهت حفظ زیبایی ظاهری فرد، معمولاً از کامپوزیت هم ­رنگ دندان بیمار استفاده می­ شود. در این روش برای درمان، حدود دو الی سه هفته زمان لازم است.

ونیر کامپوزیتی: در این روش نیازی به تراشیدن دندان نبوده و هزینه و زمان کمتری نیاز است. در این روش معمولاً درمان تنها در یک جلسه انجام می ­شود که در مقایسه با روش ونیر سرامیکی، زمان بسیار کوتاه ­تری خواهد داشت.